Praktyczne sposoby pomocy bliskiej osobie cierpiącej na depresję:

  1. Słuchaj jej i rozmawiaj o tym, jak się czuje i w jaki sposób doświadcza depresji.
  2. Jeśli nie wyraża chęci do rozmowy z tobą, co może się zdarzyć, zachęć ją, by porozmawiała z zaufaną przyjaciółką.
  3. Jeśli macie dzieci, zaproponuj, że weźmiesz je ze sobą na wieczór lub weekend, aby mogła spędzić wolny wieczór z koleżanką. Zabierz dzieci na cały dzień, aby miała czas dla siebie i mogła się zająć osobistymi potrzebami.
  4. Staraj się często przygotowywać wieczorne posiłki, albo wyręczać ją w domowych obowiązkach. Pamiętaj: ona nie jest po prostu leniwa. Depresja pozbawia ją energii.
  5. Zaproponuj, że będziesz umawiał ją na wizyty i zawoził, aby nie musiała jeździć na nie sama.
  6. Zaproponuj załatwienie opieki do dziecka, żeby mogła zrobić sobie przerwę od regularnych obowiązków lub zająć się osobistymi potrzebami. (Nie bierz całkowitej odpowiedzialności za jej stan wyłącznie na siebie. Ona również musi inwestować w poprawę swojego zdrowia, gdyż w przeciwnym wypadku będzie stawiała opór całemu procesowi. Jest ważne, by nie próbować jej ratować, lecz być dyspozycyjnym i chętnym do pomocy).
  7. Przypominaj jej i zachęcaj, by przestrzegała wizyt u lekarza, była wytrwała w przyjmowaniu leków i starała się prowadzić zdrowy tryb życia. (Depresja zaburza pamięć. Może więc łatwo o tych sprawach zapominać).
  8. Podtrzymuj z nią stały kontakt. Okazuj jej troskę, telefonując do niej, zapraszając ją do kina, do gry w piłkę, na przyjęcia lub do kościoła. Wysyłaj jej miłosne listy. Nie czuj się zniechęcony, jeśli nie reaguje na miłe gesty. Twoje wysiłki będą zauważone, a pewnego dnia – gdy wyzdrowieje – na pewno zareaguje.
  9. Módl się razem z nią i za nią. Nie ma lepszego źródła pociechy niż modlitwa.
Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.