W jaki sposób znaleźć potrzebną opiekę medyczną

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, powinnaś możliwie najszybciej postarać się o specjalistyczną pomoc. Jeśli czujesz się przygnębiona, a twój lekarz nie ma zbytniego pojęcia o depresji u kobiet, poradź się kogoś innego. Weź pod uwagę, że niektórzy lekarze minimalizują dole­gliwości zdrowotne u pacjentów z depresją, nawet jeśli objawy są po­tencjalnie niebezpieczne. Skoro doświadczasz fizycznych symptomów, których nie można logicznie wyjaśnić, poproś lekarza o diagnozę. Je­śli masz za sobą historię chorób fizycznych lub psychosomatycznych i uważasz, że sprawowana nad tobą opieka medyczna nie była najwyż­szej jakości, udaj się po kolejną opinię. Być może przeoczony został jakiś inny problem.

Pacjenci, którzy zwracają uwagę na szczegóły i sumiennie prowa­dzą notatki z obserwacji samych siebie, mogą ogromnie pomóc leka­rzowi. Ponadto:

  • Rozmawiaj uczciwie i otwarcie o swoich objawach, stylu życia, nieprawidłowych zachowaniach, przyjmowaniu środków odurza­jących i sprawach, które cię niepokoją. Spróbuj niczego nie prze­milczać. Pamiętaj, że wszystko, czym się dzielisz z profesjonalistą jest poufne i naprawdę istotne w określaniu przyczyny i ustalaniu odpowiedniego leczenia twojej depresji.
  • Bądź konkretna, opisując swoje objawy. Nie mów tylko: „Mam depresję i czuję się okropnie”. Zdaj relację, jak ona wpływa na twój sen, apetyt, życie seksualne, nastrój, koncentrację i relacje.
  • Zadawaj lekarzowi pytania. Pomogą mu one komunikować się z tobą na odpowiednim poziomie. Zastanów się nad nimi, zanim udasz się na wizytę. Sporządź ich listę i zabierz ją ze sobą gdy pójdziesz do lekarza po raz pierwszy. Sprawi ona, że o niczym nie zapomnisz i będziesz bardziej konkretna. Jeśli nie rozumiesz tech­nicznych terminów, opcji leczenia, wymaganych badań lub skie­rowań do innych specjalistów, poproś o uproszczone wyjaśnienie na twoim poziomie.
  • Rób notatki podczas słuchania. Nie polegaj na swojej pamięci, gdy masz depresję. Nie zapomnisz wówczas o konkretach, których do­wiedziałaś się podczas wizyty.
  • Bądź adwokatem własnego zdrowia. Pamiętaj: nikt lepiej nie zna twojego ciała niż ty sama. Kiedy coś cię niepokoi, chcesz wykonać jakieś badania lub chciałabyś otrzymać skierowanie do kogoś, kto może wyrazić niezależną opinię, pytaj.
  • Jeśli czujesz, że nie możesz spełnić wymagań lekarza, powiedz mu o tym. Bądź gotowa współpracować z nim w dążeniu do osiągnięcia zdrowia. Jeśli nie potrafisz żyć z potencjalnymi skut­kami ubocznymi przyjmowanych leków, zapytaj, czy istnieją inne opcje. Upewnij się, czy jesteś w stanie żyć ze swoim harmono­gramem leczenia. Twoje współdziałanie z programem jest sprawą podstawową w pokonywaniu depresji i odzyskiwaniu zdrowia.
  • Oprócz konwencjonalnych opcji leczenia, takich jak doradztwo i przyjmowanie leków, poproś lekarza o naturalne, komplementar­ne rozwiązania oraz zapytaj o zmiany w stylu życia, które możesz zastosować, by zapobiec depresji lub przyczynić się do jej zmniej­szenia.

Możesz w tej chwili czuć się trochę przytłoczona wszystkimi poda­nymi przez nas informacjami. Nie zniechęcaj się. W kolejnych rozdzia­łach podpowiemy ci, jak wyleczyć twój ból. Niech cię pocieszy fakt, że wiele osób przebyło tę samą drogę przed tobą – i znalazło wyjście.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.