Rozważ stosowanie leków

Badania kliniczne sugerują że około 60-70 procent kobiet z obja­wami przedmiesiączkowymi doświadcza poprawy samopoczucia dzię­ki stosowaniu selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), takich jak prozac, paxil, celexa, zoloft itp.

W przypadku silnych objawów PMS i PMDD:

Porozmawiaj z ginekologiem, który specjalizuje się wleczeniu symptomów napięcia przedmiesiączkowego. Dostępnych jest kil­ka leków na receptę oraz uzupełniających terapii hormonalnych. Musisz znaleźć najwłaściwsze dla siebie. Leczenie powinno być tak opracowane, by odpowiadało twoim konkretnym objawom, dotychczasowemu i obecnemu stanowi zdrowia.

  • Twój lekarz może polecić ci najlepszy lek antydepresyjny, by zapo­biec spadkowi serotoniny. Nie ma jednak jednego serotonergicznego leku antydepresyjnego pasującego do wszystkich przypad­ków, który by rozwiązał wszelkie potrzeby kobiety. Zbadano wiele leków SSRI, wykazując ich skuteczność.
  • Tabletki antykoncepcyjne, zawierające estrogen, pomagają w regu­lacji cyklu miesiączkowego oraz w łagodzeniu niektórych ostrych objawów PMS. Raz jeszcze skonsultuj się ze swoim lekarzem, by przekonać się, czy nie jest to opcja, którą powinnaś rozważyć.
  • Weź pod uwagę terapią hormonalną, jaką stosuje się w bardzo ostrych przypadkach, gdy kobieta bywa unieruchomiona przez symptomy depresji związane z cyklem menstruacyjnym.

Planuj życie zgodnie ze swoim miesięcznym cyklem

Bądź dla siebie wyrozumiała. Troska o samą siebie obejmuje świa­domość własnego cyklu i jego symptomów, jak również rezygnację z planowania ważnych rzeczy w dniach menstruacji, które zwykle są najtrudniejsze. Zdarzają się oczywiście chwile, gdy nic nie da się zmienić. Jesteś wówczas zmuszona, w miarę możliwości, potraktować siebie twardo. Niemniej jednak, kiedy to tylko możliwe, nie planuj du­żych spotkań ani ważnych wydarzeń, które mogłyby cię zbytnio w tym okresie przytłoczyć.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.