Gdybyś z całej naszej książki miała zaczerpnąć tylko jedną złotą prawdę, mamy nadzieję, że byłoby to następujące stwierdzenie: „Nie próbuj walczyć z depresją sama. Potrzebujesz wsparcia od innych”.
Niestety, wiele przygnębionych kobiet pozbawionych jest luksusu kochającej rodziny i krewnych, wyrozumiałego męża czy chociaż zachęcającego duchownego lub kościoła. W podobnych chwilach najbardziej pomocną rzeczą może być doradztwo.
Od czego zacząć
Jak dotąd, rozmawialiśmy wiele na temat tego, co dzieje się w głowie kobiety przechodzącej przez depresję. Co jednak dzieje się z pozostałą częścią jej ciała? Gdybyś zauważyła oznaki depresji u siebie samej lub u kogoś innego, priorytetem powinno być dokładne fizyczne badanie. Jeśli symptomy są ostre, powinnaś poprosić swojego lekarza o skierowanie do psychiatry. Najważniejsze, aby wyeliminować wszelką możliwość ukrytej choroby, takiej jak schorzenie serca lub problemy z tarczycą, czy nawet brakiem równowagi hormonalnej ze względu na wahania estrogenu i serotoniny, o których już wcześniej wspominaliśmy. Ponadto wiele leków na receptę może wywoływać lub pogłębiać depresję. Przyjrzyj się więc wraz z lekarzem wszystkiemu, co z jakiejś przyczyny zażywasz, bądź to lekom na receptę, bądź bez niej.
W zależności od wstępnej diagnozy lekarza, powinnaś następnie poddać się dokładnym badaniom fizycznym, jeśli nie robiłaś tego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W przypadku silnego stresu, niepokoju lub ataków paniki, twój lekarz powinien zbadać, czy nie występują u ciebie nieprawidłowości pracy serca. Powszechnym zaburzeniem, które przyczynia się do depresji i ataków paniki u kobiet, jest prolaps płatka zastawki mitralnej. Nie jest to poważne zaburzenie, lecz może wyjaśnić twoje nastroje przygnębienia.
Na tym etapie twój lekarz może skierować cię do psychiatry, zwłaszcza jeśli uważa, że powinnaś zastosować leki antydepresyjne, a on sam nie może ich przepisać. Gdy wszystkie możliwe fizyczne zaburzenia i choroby zostały wykluczone, można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest pełna ocena psychologiczna.
Jeśli już spotykasz się z doradcą któremu brak kompetencji, by dokonać takiej oceny, poproś o skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Badanie psychologiczne pomoże w określeniu twojej osobowości i mechanizmów obrony, które z kolei mogą mieć wpływ na rodzaj poradnictwa lub przydatnego dla ciebie rodzaju psychoterapii. Nawet gdyby silnie wskazane było zastosowanie leków antydepresyjnych ze względu na charakter i objawy twojej depresji, jasne zrozumienie twojej ukrytej osobowości może dopomóc specjaliście wybrać odpowiednią terapię w celu osiągnięcia długoterminowego rozwiązania.